Povijest društva
"Hrvatsko pjevačko glazbeno društvo "Zoranić" djeluje od 1908. godine, kad se iz Hrvatskog društva Sokol (osnovanog 1885), izdvojila pjevačka sekcija. Na osnivačkoj skupštini održanoj 21. travnja 1908. godine odlučeno je da se Društvo nazove imenom autora prvog hrvatskog romana, Petra Zoranića, u čast 400-te obljetnice njegova rođenja
Tijekom svoje iznimno bogate povijesti Zoranić je djelovao kroz različite vokalne i instrumentalne sastave, a već u prvoj godini postojanja pokrenuo je i svoju "pjevačku i glazbenu školu", prvu u Dalmaciji. Prvi i Drugi svjetski rat zaustavili su mu zamah, a rad je obnovljen 1945. godine. Djelatnost tada širi i na glazbenu, diletantsku i baletnu sekciju. Premda tako intezivna aktivnost donekle splašnjava 50-tih godina, Zoranić nikada ne prestaje biti sudionikom društvenih, političkih i kulturnih manifestacija u Zadru i njegovoj široj okolici, a zbog svojih umjetničkih dometa, rado viđenim gostom i u brojnim drugim sredinama. U jednom razdoblju u Zoraniću su djelovali dječji te omladinski zbor, više godina s uspjehom je radila dramska sekcija, a nekoliko posljednjih desetljeća, uz mješoviti zbor u radu Društva aktivno djeluju klape - gotovo deset godina "Zadranke", koja je u Zoraniću i osnovana, potom dva desetljeća "Intrade" i od prije četiri godine klapa "Petar Zoranić" sastavljena od članova zbora.
Pjesma nije zamirala ni u najtežim danima Domovinskog rata. Kada je razorena Kneževa palača gdje je i Zoranić imao prostorije, prešlo se u Providurovu palaču, a kad su granate padale preblizu i prečesto, pjevalo se u skloništu. Unatoč ratu "Zoranić" niže nastupe i koncerte u Zadru, Ninu, Pagu, Rijeci, Zagrebu, gostuje u Italiji, Austriji, odlazi na natjecanja. U skloništu je pripremljen i nastup za pamčenje - sudjelovanje s još šest europskih zborova i velikim orkestrom u izvedbi Mahlerove Osme simfonije Grazu, lipnja 1993. Dvije godine kasnije na natjecanju u njemačkom gradu Zwickau, pored srebrne plakete, Zoranićev zbor pod ravnanjem maestra Antuna Doličkog, osvaja i posebnu nagradu za najbolju izvedbu skladbe 20. stoljeća – "Zora puca" svog, od veljače 2009. godine, počasnog člana Igora Kuljerića. Nagrade se donose i s drugih natjecanja, zbor redovito sudjeluje na natjecanju hrvatskih pjevačkih zborova (Zadar, Rijeka, Zagreb, Novi Vinodolski, Novigrad Istarski), na inozemnima (Beč, Budimpešta, Veszprem, Bratislava) kao i na Danima duhovne glazbe Cro Patria u Splitu. Na gostovanja se odlazi diljem Hrvatske te u brojne europske države.
U dugoj povijesti Zoranića izmijenili su se brojni dirigenti, a najdulje je zbor vodio maestro Antun Dolički kojega je nakon 27 godina, 2006. zamijenio mladi, ali već nagrađivani pijanist, profesor u Glazbenoj školi Blagoja Berse, Jurica Šoša. Zoranić vježba u prostorima Providurove palače koju će morati napustiti kad počne njeno uređenje. Kao i prije 100 godina djeluje u cijelosti na bazi amaterskog rada. Tradicionalno njeguje hrvatsku kulturnu baštinu te prihvaća izazove suvremenog glazbenog izričaja nastojeći dostići vrhunske domete amaterskog stvaralaštva.
Uloga ovog Društva u glazbenom i uopće kulturnom životu Zadra i šire zadarske regije je nezamjenljiva. Svojom pjesmom desetljećima obilježava sve značajne događaje, sudionik je i nositelj niza programa, svoj grad i Županiju predstavlja u inozemstvu. Zoranić je dio hrvatske kulturne povijesti, posebice povijesti Zadra u kojemu, vjerojatno, nema obitelji koja u proteklim desetljećima u tom društvu nije imala barem jednog svog člana. A svi oni, njih stotine i stotine, mjesecima i godinama marljivo vježbaju kako bi izašli na scenu i svoju ljubav za glazbu podijelili sa slušateljima te dobili njihovo odobravanje i pljesak.
Proslavljajući veliki jubilej, 100-tu obljetnicu HPGD-a Zoranić, njegov je zbor tijekom 2008. godine izveo četiri različita koncerta. Tri su snimljena u živo i stavljena na CD "Zoranić pjeva", na kojem se nalaze izbor skladbi koje je zbor najradije izvodio.
Glazbeni repertoar zbora je vrlo raznolik. Često je ovisio o raznim čimbenicima, poput zadanih skladbi ili glazbenog razdoblja za pojedino natjecanje, te uobičajnoh ograničenja kao što je prigoda, odnosno prostor. Najčešće se nastupa u crkvama (jer mala mjesta i neki gradovi nemaju adekvatnu glazbenu dvoranu), pa se repertoar mora prilagoditi takvom prostru, a ako na raspolaganju nema pratećeg instrumenta, nužno se izvodi a capella repertoar.
Na najecanju Cro Patria 2006. godine, nagrađen je trećim mjestom, odnosno Brončanom Katedralom za izvedbu Gotovčeve Kalvarije. Godinu kasnije na istom natjecanju izvodi Juračićev Psalam Hvalite Boga. Na državnom natjecanju 2007.godine u Novigradu Istarskom, gdje je između ostalog pjevao Brucknerovu Ave Maria i Božičvićev Sonet, Zoranićev je zbor osvojio srebrnu plaketu.
Na prvom obljetničkom koncertu (koji nije snimljen) u travnju 2008. godine, Zbor je izveo Requiem G. Faurea u crkvi sv Marije. Drugi koncert, u a capella izvedbi, održan je u lipnju 2008. godine u crkvi sv. Donata. Na trećem, u listopadu, u koncertn dvorani Sveučilišta, Društvo je ugostilo zborove prijatelje: GZ Brodosplit iz Splita i ŠPD Kolo iz Šibenika. Koncert je bio posvećen Zoranićevim počasnim članovima: Jakovu Gotovcu, Josipu Hatzeu, Borisu Papandopulu i Igoru Kuljeriću. Za najsvečaniji koncert kojim se Zoranić pridružio proslavi Dana Grada Zadra, maestro Šoša se odlučio za monumentalne Krunidbene psalme G.F.Händela koji su bili istinska glazbena kruna obilježavanja jubileja.Zbor je nastupio uz Zadarski komorni orkestar, a dirigirao je Pavle Dešpalj. U glazbeno povijesnom smislu koncert će biti upamćen kao poželjna suradnja dviju značajnih glabenih institucija Grada u kojoj su sudjelovali gotovo svi raspoloživi zadarski glazbenici.